W dniu 25 maja 2007 roku, w Gdańsku odbyło się 66. Zwyczajne Sprawozdawczo – Wyborcze Walne Zgromadzenie Członków Izby Bawełny w Gdyni. Podczas posiedzenia wybrano nowe władze Izby– w związku z zakończeniem kadencji dotychczasowego Zarządu. Podjęto także decyzję o skróceniu kadencji Zarządu z 4 na dwa lata, co w intencji członków winno zaowocować szerszym ich zaangażowaniem w prace Izby Bawełny.
Prezesem Zarządu IB na następną kadencję wybrany został Jerzy Kotwas (Textilimpex, Łódź).
Pan Kotwas od wielu lat aktywnie działa w Zarządzie Izby Bawełny – przez ostatnie dwie kadencje jako wiceprezes Izby. Ponadto, w latach 2004 – 2006 pełnił funkcję prezesa CICCA (Committee for International Co-operation between Cotton Associations) – międzynarodowego stowarzyszenia izb bawełny.
Ponadto w skład nowego Zarządu weszli:
Od lewej: Z. Roskwitalski – Wiceprezes Urzędujący,
|
Ignacy Józkowicz (Przędzalnia Zawiercie S.A., Zawiercie) – Wiceprezes,
Alois Schőnberger (Polcotton, Warszawa) – Wiceprezes,
dyrektor IB Zbigniew Roskwitalski – powtórnie zatwierdzony na stanowisku Wiceprezesa Urzędującego,
Marek Dominiak (Texim, Łódź),
Stanisław Dybilas (Textilimpex, Łódź),
Iwona Frydrych (Politechnika Łódzka),
Artur Gacek (Polontex, Częstochowa),
Jacek Jakubiak (Cotton House, Łódź),
Karl-Ernst Kober (Paul Reinhart AG, Brema),
Kotak Suresh (Kotak & Co Ltd),
Włodzimierz Ziółkowski (Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Sopot),
Jűrgen Gudegast (Brecot, Brema),
Tadeusz Jackowski (Politechnika Łódzka),
Amit Lath (Sharda Europe, Łódź),
Zbigniew Cekus (WZPB WI-MA, Łódź),
Grzegorz Wyszomirski (Przędzalnia Zawiercie).
Walne Zgromadzenie Członków przyznało tytuł Członka Honorowego Izby Bawełny w Gdyni pani Irenie Nowak (Textilimpex) – dotychczasowej wieloletniej Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. Od lat związana z Izbą Bawełny w Gdyni pani Nowak zawsze głęboko angażowała się w działania zrzeszenia. W związku z odejściem na emeryturę z macierzystego przedsiębiorstwa pani Nowak złożyła rezygnację z dotychczas pełnionej funkcji.
Pani Grażyna Mikłaszewiczodebrała przyznaną jej wcześniej w uznaniu wieloletniej pracy na rzecz Izby Bawełny w Gdyni odznakę „Zasłużony dla Izby Bawełny”.
Podczas spotkania omawiano m.in. kwestię konkurencyjności polskiego przemysłu tekstylno-odzieżowego wobec globalnych zmian struktury i kierunków obrotów wyrobami przemysłu lekkiego, alokacji produkcji tekstylno-odzieżowej do krajów azjatyckich oraz ekspansji chińskiego eksportu na rynki krajów rozwiniętych.
Ustępujący prezes Izby Ignacy Józkowicz podkreślił w swojej wypowiedzi opiniotwórczą rolę Izby we współpracy z polską administracją oraz efektywną współpracę z europejskimi organizacjami branżowymi i komitetem EUROCOTON skupioną na obronie interesów przemysłu tekstylno-odzieżowego. Wymienił niektóre działania i akcje Izby – jak walka o utrzymanie efektywnych, sprawnie funkcjonujących instrumentów ochrony handlu, czy o monitoring obrotu tekstylno-odzieżowego z Chin i szukanie dróg ochrony europejskiego przemysłu przed nieuczciwymi praktykami konkurencyjnymi krajów trzecich.
W Uchwale Kierunkowej 66. Walnego Zgromadzenia Członków Izby Bawełny znalazł się m.in. apel do Rządu polskiego o kontynuowanie dotychczasowych działań i wdrażanie nowych inicjatyw wspierających rozwój konkurencyjności polskiego przemysłu włókienniczego.
Wśród gości tegorocznego Walnego Zgromadzenia byli między innymi: Pierre van Mol – dyrektor Belgijskiej Izby Bawełny, Robert Jiang – przedstawiciel International Cotton Association z Liverpoolu, pan Zbigniew Kaniewski – Przewodniczący Federacji NSZZ Przemysłu Lekkiego oraz Włodzimierz Sobczak – wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.
W swojej wypowiedzi pan Zbigniew Kaniewski podkreślił rolę Izby Bawełny w działaniach na rzecz ochrony sektora tekstylno-odzieżowego, utrzymania miejsc pracy i walki z nieuczciwą konkurencją.
Natomiast reprezentujący Krajową izbę Gospodarczą wiceprezes Sobczak zwrócił uwagę, że Izba Bawełny w Gdyni, będąca od sierpnia ub. roku beneficjentem systemu wsparcia jednostek otoczenia biznesu KIGNET (koordynowanego przez KIG), wykazała się bardzo dobrą efektywnością wykorzystania środków unijnych, co w rezultacie już owocuje wyższą skutecznością działań wspierających członków.