ODKŁAMYWANIE BAWEŁNY – NIE KOŃCZĄCE SIĘ WYZWANIE…

21 sierpnia br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Międzynarodowego Forum ds. Promocji Bawełny (International Forum for Cotton Promotion – IFCP) oraz Międzynarodowego Komitetu Doradczego ds. Bawełny (International Cotton Advisory Committee – ICAC). Celem rozmów było przedyskutowanie możliwości połączenia sił IFCP i ICAC, żeby wzmocnić pozycję bawełny na rynku. Rozmowa koncentrowała się na sposobach, jakimi IFCP i ICAC mogłyby zintegrować swoje wysiłki komunikacyjne zamiast je dublować.
Ścisła współpraca ICAC i IFCP stała się palącą koniecznością, ponieważ konsumenci i przemysł bawełniarski jest wciąż zalewany dezinformacjami i mitami o rzekomej „szkodliwości” bawełny, a wiele z tych fałszywych tez jest bezkrytycznie powielanych w kolejnych artykułach i opiniach na forach internetowych. A ponieważ „kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą” – zaczynają być przyjmowane jako fakt.
Niektórzy propagatorzy bawełny organicznej od długiego już czasu demonizują produkcję bawełny konwencjonalnej jako niezrównoważoną i nieprzyjazną środowisku – twierdząc, że bawełna organiczna jest z natury włóknem wyższej jakości. To po prostu nieprawda – podobnie jak mity o nadużywaniu pestycydów i „ogromnym” zużyciu wody przez uprawy bawełny, a ten rodzaj wewnętrznej walki wyrządza szkodę całemu łańcuchowi wartości bawełny i wszystkich innych włókien naturalnych.
Dlatego też obie organizacje, związane z sektorem bawełniarskim, muszą zacząć reagować jasno i zdecydowanie. IFCP i ICAC łączą siły, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się nieuczciwych i przynoszących szkody informacji. Finalnie celem partnerstwa jest eliminacja tzw. „fake news” z przestrzeni publicznej, uspokojenie zamieszania wokół przemysłu bawełniarskiego oraz promowanie i wspieranie roli ICAC jako podstawowego, globalnego źródła bezstronnych i obiektywnych informacji o bawełnie.
Mity na temat bawełny jako niezrównoważonego włókna obalane są przez ICAC m.in. na twitterze pod adresem: https://twitter.com/hashtag/TruthAboutCotton?src=hash Jest to forma odpowiedzi na inną stronę https://twitter.com/cottonkills utrwalającą kłamliwe informacje o bawełnie.
Co możesz zrobić ze 100 kg bawełny? 100 par jeansów, 550 męskich T-shirtów, 3000 pieluch, 130 000 banknotów 100-dolarowych, 3000 wacików. Może również być stosowana do produkcji filtrów do kawy, mydła, dressingów sałatkowych, namiotów, opraw książek, sieci rybackich i kosmetyków.
I pamiętaj – degradacja włókien bawełny w środowisku naturalnym przebiega bezodpadowo, zajmując jedynie 3 miesiące. Ochrona natury i jej zasobów dla przyszłych pokoleń powinna zawsze być dla wszystkich nas podstawową troską. Jeśli więc popieracie akcje typu #worldoceansday, mówimy – wybierz raczej #sustainablecotton niż włókna syntetyczne i weź wspólną odpowiedzialność za ochronę naszych oceanów.
A poniżej kilka mitów i faktów:
Czy włókno bawełny organicznej jest lepsze niż konwencjonalnej – NIE
Bawełna konwencjonalna i organiczna to to samo włókno – nie do odróżnienia na poziomie badań fizykochemicznych. W kategoriach wydajności, dotyku, wyglądu nie ma zauważalnych różnic pomiędzy bawełną uprawianą organicznie czy konwencjonalnie. Czy bawełna organiczna oferuje lepszą jakość niż konwencjonalna? Nie! Jest wiele czynników mających wpływ na jakość bawełny, ale rodzaju uprawy – organiczna czy konwencjonalna – nie ma pośród nich.
Podkreślmy: bawełny organiczna i konwencjonalna nie są wrogami. Cel jest wspólny: zwiększenie ogólnej globalnej konsumpcji bawełny, jako włókna naturalnego, przyjaznego człowiekowi i środowisku;
Czy uprawa bawełny wymaga ¼ ilości pestycydów zużywanych globalnie w rolnictwie: NIE
Zużycie pestycydów w uprawie bawełny konwencjonalnej zmniejszyło się radykalnie w ostatnich 30 latach i jest kilkakrotnie niższe, niż ich zużycie do produkcji żywności.
Czy uprawa bawełny zużywa nadmierne ilości wody? NIE
Bawełna jest uprawą znakomicie tolerującą upały i susze. 99% bawełny stanowi celuloza i atomy wodoru w wodzie wiążą się z tymi w celulozie. To zwiększa wytrzymałość bawełny o ok. 20%. Ponieważ bawełna może absorbować wodę w ilości ponad 25 razy większej od swojej wagi, jest idealnym materiałem na uprawę w krajach suchych – bowiem daje sobie radę nawet przy minimalnym i nieregularnym nawadnianiu.
Według „Water footprints of nations” (Hoekstra, A.Y. i Chapagain, A.K., 2007), światowa produkcja bawełny zużywa 3% wody zużywanej w rolnictwie, zaspokajając zarazem 28% popytu na światowe tekstylia. To samo źródło podaje, że ca 55% światowych upraw bawełny bazuje jedynie na naturalnych opadach (w najnowszych publikacjach pisze się nawet o 60% areału bez sztucznego nawadniania). W sumie 41,3% światowej bawełny jest produkowane bez użycia jednej kropli wody irygacyjnej. Na podstawie danych „Oceny cyklu życia włókna bawełny i wyrobów bawełnianych” za 2015 r., więcej wody zużywa się na uprawę akra trawy na trawniku, niż akra bawełny.
Źródło: materiały ICAC, https://twitter.com/hashtag/TruthAboutCotton?src=hash

Polecamy inne artykuły na ten temat:
Wspólna odpowiedź na ataki na bawełnę: Czy warto przyłączyć się do IFCP?  2018-03-20
Odkłamujemy fałszywe mity o bawełnie.  2017-11-23

© Copyright - Izba bawełny