I PÓŁROCZE 2014 ROKU W POLSKIEJ BRANŻY TEKSTYLNO-ODZIEŻOWEJ

Wyniki produkcji polskich branż tekstylnej i odzieżowej w pierwszym półroczu 2014 roku okazały się bardzo dobre. W przypadku wielu kategorii wyrobów nastąpiły dawno nie notowane imponująco wysokie wzrosty produkcji. 

Zwłaszcza producenci tekstyliów, w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku odnotowali wzrosty niemal we wszystkich kategoriach produkcji. Bardzo duże wzrosty produkcji zanotowali producenci: przędzy lnianej (+28%), tkanin z okrywą frotte (+49%), tkanin z przędz syntetycznych oraz dywanów i chodników (+18%). Po raz pierwszy od długiego czasu, wzrost wielkości produkcji zanotowali producenci przędzy bawełnianej i tkanin bawełnianych.

Pierwsze półrocze 2014 roku przyniosło również ogromny wzrost nakładów inwestycyjnych w obu branżach (tekstylia +93%, odzież 113%) oraz poprawę wskaźników ekonomicznych produkcji. 

Z danych pozyskanych przez Izbę Bawełny w Gdyni wynika, że w I półroczu tego roku sprowadzono do Polski ok. 3,8 tys. ton surowców bawełnianych (głównie bawełna i wyczesy bawełniane). Oceniamy, że w całym 2014 roku polscy producenci przędz, włóknin i wyrobów kosmetyczno-higienicznych zużyją ok. 7 tys. ton tych surowców.

© Copyright - Izba bawełny