Spotkanie rzeczoznawców i kierowników laboratoriów

W dniach 22 – 23 listopadaa 2007 r. w Izbie Bawełny w Gdyni odbyło się spotkanie rzeczoznawców i przedstawicieli laboratoriów, na którym zaprezentowane zostały pozyskane we wrześniu br.od Ministerstwa Rolnictwa USA Universal Standards for Colour and Leaf of American Upland Cotton oraz akualne standardy dla średniowłóknistej bawełny uzbeckiej. Podczas spotkania omawiane były najważniejsze aspekty oceny bawełny, a także omówiona została sytuacja na światowym i polskim rynku tekstyliów.

Wiceprezes Izby Bawełny w Gdyni – Zbigniew Roskwitalskiomówił aktualny stan rynku tekstyliów ze szczególnym uwzględnieniem rynku UE i poinformował o działaniach organizacji (Eurocoton, Euratex i inne) mających na celu powstrzymanie procesu destrukcji europejskich przemysłów wynikającej z nieuzasadnionej ekspansji i nieuczciwej konkurencji ze strony producentów chińskich i z innych krajów azjatyckich.

Przedstawione zostały również dwie prezentacje: „Rynek bawełny na świecie i w Polsce – listopad 2007” – Andrzej Drożdż (Izba Bawełny w Gdyni), a także „Jakość i błędy przędzy i tkanin”, w którym dr. Małgorzata Matusiak (Instytut Włókiennictwa – Łódź) przedstawiła: zespół realizujący projekt, zakres badań, metody badań oraz sposób tworzenia bazy danych błędów.

W drugim dniu spotkania odbył się wspólny trening klasyfikacji prób bawełny różnego pochodzenia, podczas którego wyniki klasyfikacji uzyskane metodą organoleptyczną porównane zostały z wynikami badań na linii HVI w Laboratorium IB .

W spotkaniu uczestniczyło 22 osoby.

W dniu 22 listopada 2007 r. odbyło się posiedzenie Komisji Notowań Różnic Wartościowych, na którym ustanowione zostały Różnice Wartościowe No 3/2007.

© Copyright - Izba bawełny