ODKŁAMUJEMY FAŁSZYWE MITY O BAWEŁNIE

WIELE Z TEGO, CO SŁYSZAŁEŚ O BAWEŁNIE JEST NIEPRAWDZIWE

Bawełna jest uprawiana  w ponad 100 krajach na około 33 milionach hektarów (2,5% globalnego areału gruntów ornych). Szacuje się, że sektor bawełniarski daje utrzymanie więcej niż 250 milionom osób na całym świecie. Wartość globalnej produkcji bawełny w zależności od sezonu wynosi około 35-40 mld USD.

Pomimo szerokiej gamy zalet bawełny, a co za tym idzie jej bez wątpienia  pozytywnego wpływu  na konsumenta, w różnorodnych publikacjach można spotkać  się z jej  krytyką za negatywny wpływ  na środowisko naturalne. Niektóre  – rzekomo prokonsumenckie źródła wprowadzają w błąd opinię publiczną mówiąc wręcz o „toksycznej uprawie” bawełny i jej tragicznych skutkach dla ludzi i środowiska.

Drugim mitem psującym wizerunek bawełny  jest rzekome zużywanie ogromnej ilości  wody przy jej uprawie.

Tymczasem fakty są takie, że obok radykalnego zmniejszenia zużycia pestycydów, producenci bawełny zużywają dzisiaj też o 45% mniej wody na wyprodukowanie 1 kg bawełny niż 25 lat temu. Zużycie wody przez bawełnę  stanowi mniej niż 3 % globalnego zużycia wody na cele rolnictwa i jest mniejsze niż w przypadku innych upraw takich jak zboża, ryż, soja, kukurydza.

Z ekonomicznego punktu widzenia, wydajność bawełny w zakresie wykorzystania wody z gleby pozwala jej wytwarzać większe plony w porównaniu innymi głównymi uprawami.

…więcej w załączniku

2017 Odkłamujemy-bawełnę-pl

© Copyright - Izba bawełny