NCTO chwali decyzję USA o przystąpieniu do konsultacji WTO

Prezes National Council of Textile Organizations (NCTO) Cass Johnson pochwalił decyzję rządu USA o przystąpieniu do konsultacji pomiędzy Meksykiem i Chinami dotyczącej  subsydiowania przemysłu włókienniczego przez Chiny.

 

„Jesteśmy zadowoleni, że Stany Zjednoczone przystępują do konsultacji dotyczących  tej bardzo ważnej sprawy. Od dekad, duże i wszechstronne subsydia przyznawane przez chiński rząd uniemożliwiają wolnym i działającym fair rynkom funkcjonowanie w świecie handlu wyrobami włókienniczymi i odzieżą. Ta przełomowa sprawa wniesiona przez rząd Meksyku pokazała, czym jest tak naprawdę chińska interwencja rządowa – to  merkantylistyczne starania podejmowane przez państwo w celu kontroli jednego z największych światowych sektorów  wytwórczych.”

 

Przez ostatnie 11 lat, import chińskich wyrobów tekstylnych i odzieżowych wzrósł o 523% albo o 34 mld USD i w tej chwili wynosi nieomalże 41 mld USD. Udział chińskiego rynku wzrósł z 10 do 40%. Podczas tego samego okresu zniknęło 379.000 miejsc pracy w amerykańskim sektorze włókienniczym, ponieważ handel wyniósł się z Półkuli Zachodniej. Producenci wyrobów tekstylnych i odzieży w Meksyku, Centralnej Azji i regionów andyjskich również  stracili setki tysięcy miejsc pracy w sektorze wytwórczym.

 

„Decyzja amerykańskiego rządu o przystąpieniu do konsultacji  wysyła silny sygnał wsparcia dla rządu Meksyku w odniesieniu do tej ważnej sprawy”.

© Copyright - Izba bawełny