Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków PILiK

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Lnu i Konopi odbyło się w dniu 30 sierpnia 2019 r w Witaszycach.

Głównym celem Walnego Zgromadzenia Członków było udzielenie absolutorium ustępującemu Wiceprezesowi Zarządu Izby Panu Andrzejowi Garlikowskiemu oraz wybór nowego Wiceprezesa Zarządu na kadencję 2019-2020.

Nowym Wiceprezesem Zarządu PILiK został wybrany Pan Benoit Gaujard – wieloletni właściciel firmy Goflax, zajmującej się sprzedażą przędzy lnianej wyprodukowanej przez firmę Safilin Polska w Szczytnie i Miłakowie.

W trakcie spotkania przedstawiciele firm branży lniarskiej omówili bieżącą sytuację na rynku lnu i konopi w Polsce, w Europie i na świecie oraz przedstawili opinie nt. perspektyw działania branży w przyszłym sezonie. Szczególną uwagę poświęcono dyskusji nt. możliwości odbudowy bazy surowcowej i uruchomienia profesjonalnych zakładów przetwórstwa lnu na włókno na terenie Polski.

Pani dr. Katarzyna Wielgusz z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu przedstawiła informację nt. PROGRAMU KONOPNEGO.

W spotkaniu uczestniczyła także Pani Katarzyna Średnicka – Naczelnik w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która przedstawiła informację nt. dopłat do produkcji lnu i konopi oraz regulacji dotyczących tego rynku w Polsce.

Przedstawiciel Czeskiego Związku Lniarskiego – Pani Maria Bielkova omówiła aktualną sytuację na rynku lnu i konopi w Czechach.

Izbę Bawełny w Gdyni reprezentował Prezes Jerzy Kotwas, który przedstawił informację nt. światowego rynku bawełny, przędz bawełnianych i surowców konkurencyjnych (poliester) w sezonie 2018-19 i perspektywy działania branży bawełniarskiej w sezonie 2019-20.

W Walnym Zgromadzeniu uczestniczyły również i przedstawiły zakres swojej działalności dwie nowe, prężnie działające w branży lnu i konopi firmy:

  1. DMS Technology –  zajmująca się projektowaniem i budową maszyn do zbioru konopi.
  2. GREEN FARMS – zajmująca się przetwarzaniem konopi na włókno i jego gospodarczym wykorzystaniem.

Obie firmy zostały przyjęte do grona Członków PILiK.

Walne Zgromadzenie Członków PILiK zakończyło się wspólnym obiadem, w trakcie którego z zaangażowaniem wymieniano poglądy nt. problemów branży lniarskiej i przemysłu tekstylnego w Polsce.

© Copyright - Izba bawełny