Indie nie zniosą całkowicie zakazu na eksport bawełny

ma dodatkowy eksport bawełny aż do odwołania.  Jednakże w przybliżeniu   2 miliony bel (ok. 340 tys. ton), które  kupcy już zakontraktowali, nie będą objęte zakazem.

 

Według raportu grupy reprezentującej producentów bawełny, nie będzie żadnych nowych rejestracji w zakresie eksportu bawełny.

Farmerzy ostro zareagowali ma ostatnią decyzję Indii. Krajowy popyt ze strony zakładów włókienniczych to około 20 mln bel (170 kg każda), podczas gdy produkcja krajowa to około 33 mln bel. Stąd powtarzające się żądania zniesienia zakazu eksportowego.

 

Na początku tego tygodnia, indyjski minister finansów, Prana Mukherjee, zatwierdził zakup 2,5 mln bel bawełny przez zarządzaną przez państwo Cotton Corporation of India (CCI) w celu utrzymania rynku minimalnej ceny wsparcia. Niemniej jednak, grupa ministrów po spotkaniu, na którym podjęto decyzję w sprawie utrzymania zakazu eksportu bawełny  w odniesieniu do  nowych rejestracji – zapytała CCI, czy może opóźnić zakup bawełny na rynku krajowym aż do momentu ustalenia przez rząd oficjalnej ceny zakupu.

 

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy obecnego sezonu w Indiach, który rozpoczął się 1 października 2011 r., kraj ten wyeksportował 9,4 mln bel (1,59 miliona ton) bawełny – w większości do Chin.

© Copyright - Izba bawełny