Chinatown

Północno-zachodnia Anglia może zostać europejskim centrum handlu z Chinami, jeśli zrealizowane zostaną ambitne plany budowy centrum ekspozycyjne przemysłu tekstylnego – koszt jego budowy ma wynieść 125 milionów funtów brytyjskich.

W lutym br. władze administracyjne regionu wyraziły formalna zgodę na sprzedaż 55 akrów ziemi w Westwood Park, pod inwestycję, która – wg słów przedstawicieli miasta – umieści je na międzynarodowej mapie gospodarczej.

Inwestycja ta, o powierzchni miliona stóp kwadratowych, będzie podobna do działającej już w Dubaju – stając się największym centrum przemysłu tekstylnego i odzieżowego w Europie. To „tekstylne miasteczko” ma się stać siedziba dla licznych chińskich przedsiębiorstw handlujących z Wielką Brytanią i Europa.

Oczekuje się, że centrum stworzy przynajmniej 1.000 bezpośrednich miejsc pracy oraz dodatkowo około 3.000 – w sektorach powiązanych. Między innymi zbudowany zostanie światowej klasy hotel dla wystawców oraz kupców i zwiedzających oraz bezpośrednie połączenie drogowe łączące centrum z systemem autostrad.

Ostateczne decyzje zapadły po ponad dwóch latach negocjacji między Radą Miasta Wigan, Chinamexem (oficjalną platformą handlową rządu chińskiego) oraz Commercial Group Properties PLC – jedną z najszybciej rozwijających się firm deweloperskich w Wielkiej Brytanii. Idea budowy centrum zyskała poparcie Chińskiej Izby Gospodarczej ds. Importu i Eksportu Tekstyliów, której członkami jest ponad 6.300 chińskich firm tekstylnych.

Źródło: Inteletex, 21 luty 2008

© Copyright - Izba bawełny