W dniu 20 maja 2011 roku w salach konferencyjnych Hotelu „Nadmorski” odbyło się doroczne Walne Zgromadzenie Członków Izby Bawełny w Gdyni. W toku obrad Walne Zgromadzenie zatwierdziło zmiany w Statucie Izby, wprowadzające instytucję Członka Stowarzyszonego IB. Ponadto zaakceptowano Sprawozdanie Zarządu z działalności w roku 2010, przyjęto budżet na rok 2011 oraz kierunki działań i główne zadania do realizacji w bieżącym okresie.
W Uchwale Kierunkowej 70. Walnego Zgromadzenia Członków Izby Bawełny znalazł się m.in. apel do Rządu polskiego o „stałe aktywne wspieranie na forum Komisji Europejskiej stanowiska sektora, domagającego się bezwzględnego przestrzegania reguły podwójnego przetworzenia dla wyrobów tekstylno-odzieżowych w ramach obowiązujących zasad GSP, jak również w toku prowadzonych obecnie negocjacji bilateralnych umów o wolnym handlu, w szczególności w negocjacjach z Kanadą, krajami ASEAN, Indiami oraz z krajami Ameryki Centralnej”.
W związku z upływem kadencji poprzedniego Zarządu, podczas
- Walnego Zgromadzenia dokonano wyborów nowych władz Izby.
Prezesem Zarządu Izby Bawełny na następną kadencję wybrany został
dr Ignacy Józkowicz (Biuro Handlowe „EVA ART”).
Ignacy Józkowicz jest długoletnim członkiem Zarządu Izby Bawełny w Gdyni. W latach 1999 – 2007 piastował funkcję Prezesa Izby Bawełny w Gdyni. Dysponuje szeroką wiedzą zawodową i naukową. Przez wiele lat pełnił funkcje kierownicze w czołowych zakładach włókienniczych (prezesa Przędzalni Zawiercie SA, a następnie prezesa ZTK TEOFILÓW SA), obecnie działa w ramach firmy rodzinnej..
Ponadto w skład nowego Zarządu weszli:
- Marek Dominiak (TEXIM M.Dominiak Sp. J., Łódź) – Wiceprezes,
- Alois Schőnberger (Polcotton, Warszawa) – Wiceprezes,
- dyrektor IB Zbigniew Roskwitalski – ponownie zatwierdzony na stanowisku Wiceprezesa Urzędującego,
- Iwona Frydrych (Politechnika Łódzka),
- Artur Gacek (Polontex, Częstochowa),
- Jacek Jakubiak (Cotton House, Łódź),
- Jerzy Kotwas (SHARDA Europe Sp. z o.o.)
- Grzegorz Adam Łukawski (ANDROPOL SA, Andrychów)
oraz jako zastępcy członków Zarządu:
- Anna Garnys (MARTIS S.A. , Aleksandrów Łódzki),
- Andrzej Garlikowski – SAFILIN Sp. z o.o.,
- Jerzy Mańkowski – Polska Izba Lnu i Konopi,
- Małgorzata Matusiak (Instytut Włókiennictwa, Łódź)
Skład Komisji Rewizyjnej pozostał w nowej kadencji bez zmian: przewodniczący Leszek Kilanowski – SGS Polska Sp. z o.o., Zbigniew Cekus – Polcotton Sp. z o.o. i Małgorzata Zimniewska, Instytut Włókien Naturalnych I Roślin Zielarskich.
Uroczystość nadania Odznaczeń państwowych
Obrady rozpoczęto niezwykle przyjemnym akcentem – Wicewojewoda Pomorski Michał Owczarczak udekorował wysokimi odznaczeniami państwowymi osoby szczególnie zasłużone dla sektora włókienniczego i społeczności lokalnych.
Odznaczenia otrzymali:
- Roskwitalski Zbigniew – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
- Frydrych Iwona – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Gacek Artur – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Józkowicz Ignacy – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Jakubiak Jacek – Złoty Krzyż Zasługi
- Kilanowski Leszek – Złoty Krzyż Zasługi
- Olszewski Roman – Złoty Krzyż Zasługi
- Dominiak Marek – Brązowy Krzyż Zasługi
Konferencja – Debata „„Sektor Włókienniczy a globalna polityka surowcowa”
Walnemu Zgromadzeniu towarzyszyła Konferencja – Debata pt. „Sektor Włókienniczy a globalna polityka surowcowa”, na której zaprezentowano 5 referatów z zakresu rynków i technologii.Odnosząc się do aktualnej sytuacji europejskiego i polskiego sektora tekstylno-odzieżowego tematyka tegorocznej Konferencji – debaty objęła zagadnienia związane z dostępem do surowców i materiałów włókienniczych.
Na wstępie pan Maciej Sochal, reprezentujący Departament Polityki Handlowej Ministerstwa Gospodarki przedstawił najważniejsze punkty polityki polskiej w odniesieniu do sektora włókienniczego zaplanowane na czas Prezydencji Polskiej w UE.
Sytuację na rynku globalnym przedstawił pan Terry Townsend – Dyrektor Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Doradczego ds. Bawełny (ICAC), podejmując się podsumowania sytuacji na rynku bawełny w latach ubiegłych oraz przedstawienia wstępnych prognoz rozwoju i trendów cenowych rynku bawełny, przędzy bawełnianej i innej. Pan Andrzej Drożdż – główny ekspert IB ds. bawełny – przedstawił dane z polskiej gospodarki, wskazując na tendencje wzrostowe i spadkowe poszczególnych asortymentów produkcji tekstylno-odzieżowej. Pan Zdzisław Czaplicki z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich przedstawił najnowsze badania dotyczące włókien lnianych kotonizowanych metodą ultradźwiękową. Pani Anna Pabich z Katedry Odzieżownictwa i Tekstronika przedstawiła pracę na temat analizy porównawczej badań parametrów długościowych włókien bawełny przeprowadzanych na urządzeniach Lengthcontrol i AFIS.