UE: BRANŻA TEKSTYLNO-ODZIEŻOWA W I PÓŁROCZU 2014 ROKU

W pierwszej połowie 2014 roku, produkcja europejskiej branży tekstylno-odzieżowej była o 2,8% wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W omawianym okresie, produkcja w dziale tekstyliów i włókien man-made  wzrosła o odpowiednio o 3,8% i 4,5%  – wyprzedzając ogólny wzrost w całej branży. Warto wspomnieć, że produkcja w dziale tekstyliów w ujęciu kwartalnym wzrosła piąty raz z rzędu.

Produkcja europejskiej branży odzieżowej odnotowała w I półroczu 2014 roku niewielki wzrost (+ 1,4%) w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku.

 

W pierwszej połowie 2014 roku, obroty całej branży tekstylno-odzieżowej wzrosły o 3,2% wyprzedzając łączną stopę wzrostu produkcji (+2,8%). Wzrost obrotów był wyższy w dziale tekstyliów (+ 4%) niż w dziale odzieży (+ 2,3%).

 

W porównaniu do pierwszego półrocza 2013 roku, dzięki wyższej unijnej konsumpcji w 2014 roku, sprzedaż detaliczna w branży tekstylno-odzieżowej wzrosła o 3%. Jednak, Finlandia, Dania, Bułgaria i Portugalia zanotowały spadki sprzedaży w branży tekstylno-odzieżowej.

 

Zatrudnienie w unijnej branży tekstylno-odzieżowej nadal obniża się (-2,3% w pierwszej połowie tego roku), jednak tempo spadku obniża się w porównaniu do ubiegłych lat. Sytuacja na rynku pracy nadal stanowi wyzwanie, w szczególności w krajach UE15.

 

na podstawie danych Eurostat NACE Rev.2

© Copyright - Izba bawełny