PROMOCJA BAWEŁNY NA POLITECHNICE ŁÓDZKIEJ

W dniu 25 czerwca 2019 r. w Katedrze Materiałoznawstwa, Towaroznawstwa i Metrologii Włókienniczej Politechniki Łódzkiej odbyło się spotkanie Prezesa Izby Bawełny w Gdyni Jerzego Kotwasa z pracownikami naukowymi i doktorantami Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

Pan Jerzy Kotwas wygłosił wykład n.t. ” BAWEŁNA A ŚRODOWISKO – FAKTY I MITY’ Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, gdyż dotyczył jakże ważnego i aktualnego problemu zanieczyszczenia środowiska naturalnego przez wszechobecne odpady z tworzyw sztucznych, wśród których znaczną część stanowią odpady będące produktem przemysłu tekstylno-odzieżowego.

Istotną częścią prezentacji było poruszenie problemu znajdujących się w obiegu nieprawdziwych informacji dotyczących zużycia wody i środków chemicznych, głównie pestycydów do produkcji włókna bawełny, uwarunkowań dotyczących upraw bawełny GMO oraz bawełny organicznej.

Spotkanie było efektem realizacji jednego z celów postawionych przez Zarząd Izby Bawełny obecnej kadencji, to jest szerokiej promocji bawełny i innych włókien naturalnych, które w wyniku deprecjacji prowadzonej przez lobby producentów włókien syntetycznych przegrywają  na rynku surowców tekstylnych, zmniejszając w nim swój udział.

 (oprac. dr Jacek Rutkowski, PŁ)

© Copyright - Izba bawełny