NEGOCJACJE NAMA-WTO W RAMACH RUNDY DOHIJSKIEJ ZAWIESZONE

27 lipca br. Światowa Organizacja Handlu potwierdziła rekomendowane przez dyrektora Pascala Lamy zawieszenie negocjacji Rundy Dohijskiej. Decyzja jest efektem załamania się rozmów podczas spotkania krajów G-6.
Kluczowym problemem stały się kwestie rolne. Różnice pojawiły się m.in. w propozycjach cięć ceł na produkty rolne. Amerykanie sugerowali co najmniej 54-procentowe cięcia ceł, podkreślając, że przy średniej stawce światowej na produkty rolne w wysokości ca 62% (w porównaniu ze stawką USA w wysokości 10%) rynki takich krajów jak Indie są wciąż niedostępne dla eksporterów z krajów rozwiniętych. Równolegle tak Wspólnota Europejska, jak Indie czy Brazylia wywierały silną presję na USA, aby zmniejszyły subsydia rolne dla amerykańskich farmerów.
W praktyce w ogóle nie została podjęta kwestia dostępu do rynków dla towarów przemysłowych. Ocenia się, że obecny stan negocjacji jest bardzo złym wskaźnikiem przyszłości światowej gospodarki, sygnalizując niebezpieczeństwo powrotu do protekcjonizmu, podczas gdy skutki globalizacji odbijają się niekorzystnie na gospodarkach wielu krajów.
Źródło: Peoples Daily online, AgNews

© Copyright - Izba bawełny