RPA – KONTYNGENTY NA TEKSTYLIA I ODZIEŻ Z CHIN DO KOŃCA 2008 ROKU

Rząd Republiki Południowej Afryk podjął w dniu 1 września 2006r. decyzję o nałożeniu ograniczeń importowych na szeroki asortyment wyrobów tekstylnych i odzieżowych sprowadzanych z Chin. Kontyngenty będą nałożone na produkty należące do 4 dużych kategorii tekstylnych, jak: tkaniny bawełniane, tkaniny z syntetycznych włókien ciętych, dzianiny, zasłony (dopuszczalny wzrost importu: od 7,8 do 20%). Ponadto zostanie nimi objęte 8 kategorii odzieżowych (spodnie, koszule i bluzki, żakiety, kostiumy i garnitury, płaszcze, stroje treningowe, sukienki i spódnice, bielizna, biustonosze, odzież dziecięca). Dla produktów odzieżowych dopuszczalna stopa wzrostu wyniesie od 7,8% do 16%.
Już w czerwcu, podczas podpisywania umowy o współpracy pomiędzy RPA a Chinami, było oczywiste, że administracja południowoafrykańska będzie zmuszona do ograniczenia importu tekstyliów i odzieży z Chin, ponieważ związki zawodowe zgłosiły formalny wniosek o wdrożenie środków ochronnych zagwarantowanych traktatem akcesyjnym Chin do WTO.
Przeprowadzone postępowanie udokumentowało, że za znaczącą część z ca 50.000 utraconych miejsc pracy w sektorze włókienniczym odpowiada tani, nie limitowany import z Chin. W konsekwencji rząd RPA opublikował na początku września decyzję o wprowadzeniu ograniczeń ilościowych na import z Chin – obowiązującą od 28 września 2006 do 31 grudnia 2008. Ostatecznie – w związku z krótkim okresem pomiędzy ogłoszeniem a planowanym wdrożeniem regulacji – zdecydowano, że kontyngenty zaczną obowiązywać z początkiem roku 2007.

© Copyright - Izba bawełny