Posiedzenie Komitetu Sterującego Inicjatywy „Odkryj Włókna Naturalne” (DNFI)

W dniu 17 stycznia br. we Frakfurcie odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Sterującego Inicjatywy „Odkryj Włókna Naturalne” (DNFI) . 

Podczas spotkania członkowie podziękowali gorąco Elisabeth van Delden (IWTO) za trzy lata pracy  w charakterze Przewodniczącej DNFI.  Nową Przewodniczącą jednogłośnie została wybrania dr inż. Małgorzata Zimniewska, Profesor IWNiRZ  – szefowa Zakładu Innowacyjnych Technologii Włókienniczych Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Zatwierdzono Terry Townsenda (ICAC) na stanowisku Wiceprzewodniczącego DNFI na okres roku (z uwagi na planowane zmiany na stanowisku dyrektora ICAC).

Po krótkim omówieniu najnowszych podsumowań sytuacji poszczególnych włókien naturalnych,  podkreślono konieczność zdecydowanych, wręcz agresywnych działań promocyjnych.  Podczas spotkania zaprezentowano krążące w Internecie materiały przedstawiające wypaczony, negatywny obraz bawełny („Killing Seeds” – na temat rzekomych zagrożeń stwarzanych przez uprawy bawełny GMO, „Harry Cotton” – twierdzące, że uprawa bawełny jest jakoby szkodliwa dla człowieka i środowiska). ICAC i sektor bawełniarski walczy z takimi atakami poprzez dostarczanie obiektywnych, rzetelnych informacji na temat praktyk produkcyjnych bawełny – od badań naukowych, przez produkcję, przetwórstwo, zużycie i gospodarkę odpadami w ramach tzw. Life Cycle Inventory oraz Life Cycle Analysis.

Małgorzata Zimniewska zaprosiła członków DNFI do udziału w Międzynarodowej konferencji nt. Włókien Naturalnych, która odbędzie się w Portugalii w okresie 9 – 11 czerwca 2013 roku. 

Poinformowano też o propozycji targów Heimtextil – możliwości otwarcia podczas targów TechTextil w czerwcu Pawilonu Włókien Naturalnych – pod warunkiem szerszego zaangażowania przedstawicieli poszczególnych włókien.

© Copyright - Izba bawełny