ZAKAZ EKSPORTU BAWEŁNY Z INDII: JAKIE SKUTKI?

W dalszej części sezonu zakaz eksportu bawełny wprowadzony przez Indie 5 marca br. może mieć wpływ na światowe ceny bawełny. Wydaje się, że dzięki ogromnej nadwyżce (wynoszącej w tym sezonie ok. 3,7 miliona ton) światowej produkcji bawełny nad światową konsumpcją  – brak bawełny indyjskiej w międzynarodowym obrocie nie powinien spowodować znaczącego wzrostu cen. Zakaz eksportu z Indii może jednak zahamować tendencje spadkowe cen bawełny. Eksport bawełny indyjskiej w ¾ ukierunkowany był na Chiny, a w tym prawdopodobnie na zapasy, które rząd Chiński postanowił odbudować z poziomu ok. 2 miliony ton do ponad 4 milionów ton. Tak więc, wiele może zależeć od tego czy Chiny konsekwentnie będą realizować swój zamiar powiększenia zapasów. Jeśli tak, to dodatkowe ilości bawełny z innych rynków będą zasysane przez rynek chiński i to może mieć wpływ na światowe ceny bawełny w dalszej części sezonu.  Ewentualny niedobór bawełny na chińskim rynku może podnieść koszty produkcji u chińskich producentów tekstyliów i odzieży (w tym również producentów, którzy przenieśli tam produkcję ze swoich krajów).

Zakaz eksportu bawełny z Indii stawia w uprzywilejowanej pozycji indyjskich producentów tekstyliów i odzieży, ponieważ nadmiar surowca z czasem doprowadzi do spadku jego cen na lokalnym rynku – a to pozwoli na zmniejszenie kosztów produkcji i łatwiejszą konkurencję na globalnym rynku.

 

Jedyne pewne skutki jakie przyniesie ta decyzja to kolejne zamieszanie na światowym rynku bawełny – w tym zrywanie umów handlowych i kontraktów, zakłócenia planów produkcyjnych wielu firm w cyklu produkcji tekstyliów i odzieży oraz wynikające z nich negatywne konsekwencje finansowe.

Tego typu decyzje podważają nie tylko pozycję Indii jako wiarygodnego partnera handlowego, ale również wiarę w możliwość przestrzegania reguł handlu międzynarodowego wymaganych przez WTO.

 

Przy okazji tych rozważań rodzi się pytanie: czy ten zakaz utrzymany zostanie w dłuższym okresie czasu? Przecież produkcja bawełny w Indiach wynosi w tym sezonie ok. 5,9 miliona ton, a konsumpcja ok.4,4 miliona ton. Jak Indie zagospodarują nadwyżkę 1,5 miliona ton bawełny?

 

A.Drożdż

Izba Bawełny w Gdyni

© Copyright - Izba bawełny